طوطی کاسکو را بیشتر بشناسیم

home_animals_photo17
گربه های خانگی شب ها کجا می روند؟
آذر ۱۲, ۱۳۹۵

طوطی کاسکو را بیشتر بشناسیم

home_animals_photo3

کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده‌ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است. وطن اصلی کاسکو در مناطق جنگل های استوائی آفریقا می باشد.
مهمترین علت محبوبیت این پرنده زیبا هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای بالای آن است و می‌توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان است که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند و با این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان و اطرافیان خود گردد. این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو است. طوطی خاکستری آفریقایی یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه‌های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می‌شده‌است و رومیان اولین ملتی در جهان هستند که دربارهٔ این پرنده مطالبی نوشته‌اند.

کاسکو در اصل پرنده‌ای وحشی است که در قاره آفریقا زندگی می‌کند و از قرن‌ها پیش مورد توجه آدمی قرار گرفته و تلاش‌های زیادی برای اهلی کردن و آموزش دادنش شده‌است. امروزه کاسکوها توسط پرورش دهندگان دست آموز شده و به پرنده‌ای خانگی و سرگرم‌کننده و جالب تبدیل شده‌اند. با این حال به دلیل آنکه عملکردی غیرقابل پیش بینی دارند نباید به آنان زیاد اطمینان کرد. کاسکوهایی که از حیات وحش به جمع انسان‌ها آورده می‌شوند نیازمند صبر و کوشش بسیار برای آموزش و تطبیق با محیط تازه هستند. کاسکوها بسیار قوی هستند؛ درصورت عصبانیت می‌توانند گاز بگیرند یا پنجه بکشند.

این پرنده یکی از اعضای تبار پستاسی Psitacidac است که همانند سایر طوطیان بدنی استوار ولی نرم دارد، به طوری که می‌تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خود دسترسی داشته باشد و تا ۱۸۰ درجه سر خود را برگرداند. اندازه بدن طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت است و در گونه‌های کوچک ۱۲ سانتی‌متر ودر گونه‌های بزرگ تا ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است. رنگ پروبالش خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دُم سرخ است، دُمگاه به رنگ خاکستری روشن و لبه‌های بال سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره هستند. رنگ منقار پرنده سیاه و رنگ چشم پرنده بالغ زرد روشن و هردو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. این پرنده در طول زندگی زاد و ولد می‌کند و معمولاً در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند.

طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای تیزپرواز است و پروازی منظم دارد، اما قدرت جهت‌شناسی مناسبی ندارد و نمی‌تواند همانند کبوترها محل زندگی خود را جهت یابی کند و به لانه بازگردد، از این رو پرورش دهندگان این پرنده باید توجه کافی داشته باشند که چنانچه پرنده از محل زندگی خود دور شد، نمی‌تواند به راحتی لانه و کاشانه خود را یافته و بدان بازگردد.

سه زیرگونه از طوطی خاکستری آفریقایی وجود دارند:

زیرگونه های طوطی کاسکو:

۱. کاسکوی کنگو Psittacus erithacus
اولین گونه از کاسکو که گاهی به آن طوطی خاکستری کامرون نیز می‌گویند. برخی معتقدند که طوطی کامرون با طوطی کنگو تفاوت دارد اما در حقیقت تفاوت چندانی بین این دو وجود ندارد و برخی از واردکنندگان و فروشندگان این پرندگان سعی می‌کنند با توجه به اندازه وتنوع رنگ پر و بال نام‌های مختلفی بر آن‌ها بگذارند. آنان معمولاً طوطی‌های مناطق مختلف را جمع‌آوری نموده، در یک محموله جای می‌دهند و پس از رسیدن محموله به کشور مقصد، با توجه به رنگ پر و بال آن‌ها اقدام به جدا کردن آن‌ها به عنوان گونه کنگو و یا کامرون می‌نمایند. پر و بال پرنده به رنگ خاکستری و دم آن کاملاً سرخ است و رنگ دم در جوجه‌های کمتر از یک سال نیز سرخ با لبه‌های سیاه است که تیرگی لبه‌های پر دم بعد از اولین پر ریزی ناپدید می‌شود. منقار پرنده کاملاً سیاه است. طول بدن ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر وفاصله بین دو بال ۴۵ تا ۵۲ سانتی‌متر است. وزن بدن آن ۴۵۰ تا ۶۰۰ گرم است که گاهی اوقات به ۷۰۰ گرم نیز می‌رسد و در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند. پرنده‌ای بسیار باهوش است و برخی از دانشمندان هوش آن را به هوش بچه چهار ساله تشبیه کرده‌اند. قدرت زیادی برای تقلید صدای آدمی ندارد ولی قدرت خوبی برای برقراری ارتباط با آدمی از طریق صحبت کردن دارد. در مقایسه با سایر انواع طوطی نسبتاً آرام است و کمتر جیغ می‌زند.

۲. کاسکوی تیمنه P.e.Timneh
طوطی خاکستری تیمنه، که نام علمی آن Psittacus erithacus timneh است و در محافل علمی به نام طوطی تیمنه معروف است و نام دیگری ندارد. این پرنده در سال ۱۸۴۴ توسط دانشمندی به نام فریزر Fraser شناسایی شد. پر و بال آن خاکستری است و دم آن نیز برخلاف طوطی کنگو، خاکستری سرخ فام است. منقار به رنگ تیره روشن و در قسمت پایینی کمی به سفیدی می‌زند. طول آن از طوطی خاکستری کنگو کوتاه‌تر است و وزن آن ۲۵۰ تا ۴۵۰ گرم ودر حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند. این پرنده در جنوب گینه، سیرالئون، لیبریا و اغلب مناطق غربی ساحل عاج دیده می‌شود. قدرت تقلید صدای آن تفاوتی با طوطی خاکستری کنگو ندارد این طوطی آرام‌تر از سایر انواع طوطیان است و از سن پایین قادر به تقلید صدا می‌باشد.

۳. کاسکوی پرنسپس P.e.Princeps
گونه سوم از طوطی های کاسکو، کاسکوی پرینسپس می باشد که با دقت در خصوصیات این سه گونه به راحتی می‌توان دید که طوطی تیمنه از دو گونه دیگر کوچک‌تر است از این رو اندازه‌های مذکور در ذیل کاملاً بر آن منطبق نمی‌باشد. منظور از ذکر این اندازه‌ها در این جا آشنایی خوانندگان با اندازه تقریبی این پرنده‌است و قابل ذکر است که اندازه این پرندگان که در غرب قاره آفریقا زندگی می‌کنند با آن‌هایی که در شرق قاره آفریقا زندگی می‌کنند متفاوت است و باید افزود که طوطی‌های خاکستری شرق آفریقا از لحاظ جثه بزرگ‌تر و از لحاظ وزن سنگین تر می‌باشند و در هر سه گونه نام‌برده تفاوتی بین نر و ماده پرنده وجود ندارد. البته معمولاً پرنده‌های نر جثه‌ای بزرگ‌تر از پرنده‌های ماده دارند، اما از این خاصیت نمی‌توان به طور قاطع استفاده کرد و چه بسا دیده شود که پرنده ماده‌ای از پرنده نر بزرگ‌تر باشد، برخی از پرورش دهندگان معتقدند که چشم طوطی خاکستری نر بیضی تر از چشم پرنده ماده می‌باشد و صورت پرنده ماده روشن‌تر است، اما در حقیقت این مطالب برای تعیین جنسیت چنان مستند و مستدل نمی‌باشند.

خصوصیات طوطی کاسکو

طوطیان کاسکو، اجتماعی بوده وبه صورت جفت یا گروهی به جستجوی خوراک می پردازند. آنان در غار یا نقاط تاریک تخم گذارده,روی درختان زندگی کرده,پرواز کننده ی خوبی بوده ولی استقامت چندانی در این امر ندارند، ولی در امر خزیدن از مهارت خوبی برخوردارند. با وجودیکه جزو طوطی های رنگین و شکیل به حساب نمی آیند(تنها پرهای قرمز روشندم تنوعی در رنگ کاسکو یکنواخت آنها ایجاد می کند)، از جمله پر طرفدارترین طوطی ها می باشند.

مناسب بودن کاسکو به عنوان حیوان خانگی

هرچه طوطی کاسکو جوان تر باشد با انسان انس بیشتری میگیرد.طوطیان جوان که به ندرت برای فروش گذاشته می شوند را میتوان توسط چشمان سیاه یا کاسکوشان تشخیص داد. انواع بالغ دارای چشمانی زرد تا پرتقالی می باشند.

اغلب طوطیان کاسکو در سن یک سالگی روانه ی بازار خرید و فروش می شوند. پرنده ای که انفرادی نگه داشته می شود نیاز به تماس نزدیک با شخص خاصی را داشته ولی به سایر اعضای خانواده هم انس می گیرد.

طوطی های کاسکو که تمامی عمر را درقفس نگه داشته شوند، از فرط بی حوصلگی و خستگی، صدمه خورده ویا شروع به جویدن پرهایشان می کنند. آنها به همراه توجه انسان، نیاز به بازی زیاد از جمله چوب برای جویدن، و وسائل بازی، درخت یا پایه مخصوص خزیدن و تحرک کافی و قفس جادار هستند. این نکته را فراموش نکنید که آنها باید هر روز بتوانند از قفس بیرون بیایند.

دو طوطی کاسکو رامیتوان رامی توان درکنارهم دستی کرد. البته پرندگان از نظر انتخاب یکدیگر مشکل پسند بوده و باید خودشون همدمشون رو انتخاب کنند. از جمله خصایص طوطی های کاسکو می توان به این مورد اشاره کرد که نسبت به برخی همنوعان خود آنتی پاتی شدید پیدا می کنند و هر همنوعی را یار و جفت خود نمی پذیرند!

در صورتی که مایل به آموختن کلمات طوطی کاسکو هستید، آن را تنها نگه دارید اگر بعدها جفتی برایش تهیه کنید علاقه ی حرف زدن در او از بین می رود. تشخیص نر از ماده به سختی صورت میگیرد و با وجود قابلیت اهلی شدن زیاد، قدری محطاط بوده و دارای حافظه ی خوبی می باشند. معمولاً رفتار بد را حتی پس از گذشت یکسال از یاد نبرده و نسبت به سوابق خود هوشیار هستند.

استعداد حرف زدن در کاسکوها

هیچ کس از انواع طوطی ها استعداد کاسکو را در زمینه ی حرف زدن ندارند.تنها امازون ها دراین خصیصه با آنان رقابت می کنند. البته نبایستی فراموش کنیم که استعداد حرف زدن خصیصه ای فردی است.طوطی کاسکو اهلی هرنوع صدائی نظیر صدای سگ، صدای دزدگیر، صدای تلفن، یا صدای سرفه را تقلید کند جوری که شما به شک بیفتید. آنها تمامی یک آواز را سوت زده، صدای انسان های دور و بر را تقلید کرده و کلماتی را که اموخته اند بطور منطقی و بسته به موقعیت خاص خود به کار می برند. در صورتی که پرنده بطور صحیح نگه داشته شود، صدای طبیعیش را به ندرت می شنوید، در عوض صدای آرامی در می آورند یا می غرد.

تغذیه طوطی کاسکو

تخمه آفتاب گردان،خوراک مخلوط آماده برای طوطیان بزرگ، بادام زمینی، گردو نصف شده ی پوست دار، هویج، ذرت، گوجه فرنگی، کاهو، شلغم، تربچه، جعفری، میوه جات شامل موز انگور گیلاس نارنگی و سیب، بیسکویت و شیرینی خشک، برخی مواقع اجزای گوشتی استخوانهای پخته، کمی گوشت مرغ ، جویدن شاخه ی تازه ی درختان ضروری است.

در نهایت باید بگوئیم که طول عمر طوطی کاسکو ۵۰تا۷۰سال می باشد.

 

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/کاسکو

http://www.parrot.ir/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *