شیوه نگهداری و تمیز کردن دندان گربه

home_animals_photo17
گربه های خانگی شب ها کجا می روند؟
آذر ۱۲, ۱۳۹۵

شیوه نگهداری و تمیز کردن دندان گربه

brushing-cats-teeth

شیوه نگهداری و تمیز کردن دندانهای گربه و سگ به چه صورت است ؟

به منظور رعابت بهداشت و نگهداری و تمیز کردن دندان های گربه ها و سگ ها، این حیوانات خانگی و فرشته های کوچک، می توان گفت که مناسب ترین راه، مسواک زدن روزانه آنهاست. پلاک دندانی تجمع باکتریها در بین دندان و لثه هاست . گاهی تجمع بیش از حد پلاک دندانی می تواند موجب عفونت و پیشرفت آن باعث جدا شدن دندان از استخوان آرواره گردد. اضافه بر از دست دادن دندان عفونت زیر لثه ها می تواند گسترش یافته و اندام هایی مانند کبد ، کلیه ها و قلب را نیز درگیر سازد .

sytemic-cats-dogs

تعداد دندان های گربه ؟

در ابتدا بهتر است بدانیم که بچه گربه ها به هنگام تولد بدون دندان متولد می‌شوند. پس از ۱ الی ۲ هفته از تولدشان، دندان‌های شیری و یا موقت شروع به رشد می‌کنند. بچه گربه ۲٫۵ ماهه باید ۲۶ دندان کامل شیری داشته باشد. همچنین بین سنین چهار الی پنج ماهگی دندان‌های شیری افتاده و با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند. در سن شش ماهگی همه دندان‌های دائمی رشد می‌کنند. تعداد دندان‌های دائمی گربه ی بالغ ۳۰ عدد می‌باشد که ۱۲ عدد دندان پیش، ۴ عدد نیش، ۱۰ عدد دندان آسیای کوچک و ۴ عدد دندان آسیای بزرگ است.

چگونه می توان دندان حیوان را مسواک زد ؟

این کار معمولاً خیلی ساده می باشد. ابتدا یک یک مسواک کوچک نرم و یا یک مسواک انگشتی تهیه کنید. سپس از کمی خمیر دندان مخصوص سگ استفاده کنید (خمیر دندان انسان بدلیل اینکه حاوی مواد دترجنت بوده و در صورت بلعیده شدن دارای عوارض میباشد توصیه نمی شود).

cat-dental-brush

چه مواقعی دندانهای گربه بایستی توسط دامپزشک جرمگیری شوند ؟

این مسئله به میزان تجمع پلاک و تارتار روی دندانها بستگی دارد. بهتر است هر ماه وضعیت دندانهای حیوان خود را بررسی کنید و به دندانهای نیش و آسیا دقت بیشتری داشته باشید و تجمع مواد زرد رنگ و یا قهوه ای رنگ روی این دندانها را ، بویژه در ناحیه تماس دندان و لثه به دامپزشک خود گزارش دهید. زمانی که تجمع پلاک و تارتار دندانها قابل مشاهده باشد به تشخیص دامپزشک زمان جرم گیری تخصصی است. باکتری ها به پلاک چسبیده و بافت لثه را تحریک وملتهب می سازند که با درمان ، التهاب لثه از بین می رود ولی اگر التهاب لثه درمان نشده و به حال خود رها شود موجب بیماری های بافت های اطراف دندانی (periodontal disease) می شود که معمولا قابل درمان نیست.

لازم به ذکر است که از دهان حیوان نباید بوی بد استشمام شود. بوی بد معمولاً از عفونت ناشی می شود. فاصله بین جرم گیری های دندان به تعداد مسواک زدن های شما بستگی دارد . یک یا دو بار مسواک زدن در روز مناسب است . ولی اگر نتوانید دندانهای حیوان خود را مسواک بزنید حیوان شما به دو یا سه بار جرم گیری در سال نیازمند است .

آیا برای جرم گیری دندان گربه به بیهوشی نیاز است ؟

بیهوشی در هنگام جرم گیری دندانها ضروری است . به سه دلیل عمده جهت جرم گیری دندانها به بیهوشی نیازمندیم :

۱ – عدم تحرک حیوان در هنگام تمیز کردن دندانها

۲ – جلوگیری از درد کشیدن حیوان

۳ – جلوگیری از بلعیده شدن یا استنشاق قطعات باکتریایی جدا شده از پلاک ها

از چه سنی مسواک زدن برای گربه باید آغاز شود ؟

به محض اینکه توله ها دارای دندان شدند ، بایستی کار مسواک زدن آغاز شود ؛ اگرچه دندانهای شیری به زودی جای خود را به دندانهای دایمی خواهند داد . این کار باعث عادت کردن حیوان به مسواک زدن می شود و به این ترتیب در سنین بالاتر هم به شما اجازه این کار را خواهد داد .

 

سن شروع مسواک برای بچه گربه

 

 

نحوه تمیز کردن دندان گربه به صورت گام به گام

همانگونه که حتماً می دانید بهداشت دهان و دندان بخش مهمی برای اینکه گربه خود را در سلامتی نگه دارید میباشد و گزینه هایی برای استحکام و پاگیزگی دندان های گربه از جمله تمیز کردن آنها در خانه و یا مشاوره با یک دامپزشک در مورد این موضوع وجود دارد. به همین منظور دندان های گربه باید بطور منظم چک شوند. خطر عفونت و بیماری های لثه افزایش یافته است که نتیجه آن ناراحتی و یا حتی بیماری گربه شما میباشد.

تمیز کردن دندان گربه در خانه

تمیز کردن دندان گربه در خانه

پیش از هر چیزی بهتر است بدانیم که اکثر گربه ها دوست ندارند که انگشتان ما را در دهان خود احساس کنن، بنابراین ترفندی کوچک وجود دارد تا زمانی که ما میخواهیم این کار را انجام بدهیم آنها ناراحت نشده و کارهای خشونت آمیزی انجام ندهند. غذاها و خوراکی ها همیشه راه خوبی هستند تا گربه ها به کاری که شما میخواهید انجام دهید عادت کنند، به همین منظور وارد کردن انگشت خود داخل چیزی که گربه ها آنرا دوست شروع خوبی برای این کار خواهد بود. بعد از اینکه انگشت خود را وارد غذا یا خوراکی مورد علاقه گربه کردید اجازه دهید تا انگشت شما را بلیسد .

تمیز کردن دندان گربه توسط دامپزشک

گفتن مطالبی که در بالا به آنها اشاره کردیم اغلب آسان تر از انجام آن میباشد و این امکان وجود دارد که حتی مالش آهسته و ملایم دندان های گربه توسط شما او را ناراحت کرده و شما نتوانید با این روش دندان ها را تمیز کنید.

چه کاری می توان برای دندانهای شکسته گربه انجام داد ؟

اگر دندان سگ یا گربه شما شکسته است دو راه برای درمان آن وجود دارد : درمان ریشه و یا کشیدن دندان . شما نمی توانید دندان شکسته را با یک عصب رو باز به حال خود رها کنید چرا که علاوه بر درد شدید ، عفونت نیز بزودی به سراغ آن رفته و پس از مدتی می تواند به تمام بدن گسترش یابد .

شما هم اگه تجربه دیگه ای در این زمینه دارین حتماً با ما در میون بذارین.

 

منبع:

http://www.persianpetclinic.com/news.php?extend.139

http://persianpet.org/forum/thread150529.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *